تبلیغات
یک گمرکی - درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران:در گفتن و نوشتن مانده ایم! (


دستنوشته های یک ترخیص کار گمرک
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

صفحات جانبی:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران:در گفتن و نوشتن مانده ایم! (

نوشته شده توسط:فروشنده
چهارشنبه 26 خرداد 1395-12:28 ب.ظ

کافی است واژه هایی مانند «توسعه» و «موانع توسعه یافتگی ایران» را در گوگل جست و جو کنیم. فارغ از انبوه محتوا، یک نتیجه تأمل برانگیز پیش روی ما خواهد بود و آن، اشتهای عجیب برای پرداختن به «موانع توسعه یافتگی در ایران» و مسایل پیرامون آن است.

هنگامی که به محتوای این مطالب و سایت ها رجوع می کنیم درمی‌یابیم بخش اعظم آنها در یک چارچوب و یا کپی برداری از یک سری مقالات و سخنرانی های البته ارزشمند اما تکراری است.

نتیجه جالب تری که نگارنده طی این سال ها مشاهده کرده، اشتیاق مفرط علاقمندان مسایل ایران برای آرشیو کردن مقالات مرتبط با موانع توسعه یافتگی در سایت ها و بلاگ ها است.
به عبارت ساده آنچه به فراموشی سپرده شده، پیام اصلی این مطالعات است. اینکه بالاخره چگونه باید بر این وضعیت چیره شد؟ راه حل چیست؟ وظیفه “من شهروند” چه می شود؟

بیان این مقدمه از این بابت بود که هرگز قصد نداریم مطالبی برای اضافه شدن به این آرشیو تولید نماییم و امیدواریم یادداشت حاضر نیز دچار این بلیه رایج نشود؛ بلیه ای که عجالتاً آن را «مدلینگ موانع توسعه» می نامم. بخوانیم: برخورد نمایشی و ژست ناراحت گرفتن از توسعه نیافتگی!

به تازگی در یکی از نشست های «کافه خرد» (cafekherad.ir) که به همت جمعی از علاقمندان فرهنگ و توسعه و صاحبنظران تعلیم و تربیت کشور برپاشده بود، شرکت داشتم.
دکتر حسن عشایری – عصب شناس مشهور- یکی از میهمانان ویژه این برنامه بود. ایشان با احترام از استاد آلمانی خود یاد کرد و به درسی از وی با این مضمون اشاره داشت که اگر شما به عنوان یک دانشگاهی، توانستید آخرین یافته علمی رشته خود را برای مادربزرگ بی سوادتان تعریف کنید و مطلب را به او منتقل کنید، موفق بوده اید!

شاید سخن تلخی باشد اما اکثر آثار تألیفی، سخنرانی ها، مقالات و میزگردها درباره توسعه یافتگی ایران حقیقتاً برای مردم عادی و شهروندان که «مخاطبان مستقیم توسعه» هستند، نیاز به ترجمه دارد.

در سلسله یادداشتهای”درنگی بر موانع توسعه یافتگی ایران” موانع توسعه را نه از پشت عینک نظریات توسعه و چارچوب های آکادمیک بیگانه با زندگی بلکه با زبانی ساده و عینی به تصویر خواهیم کشید و البته حتماً بر این نکته پای می فشاریم که هرگز ادعای «سخن آخر» را نداریم و پنجره نقد و نظر به روی خوانندگان عزیز و گرانمایه باز است.

اولین مانع توسعه یافتگی، همین است. اینکه آنقدر غرق در مفهوم پردازی و واکاوی علمی و فلسفی توسعه بشویم که اصل موضوع به حاشیه رود. ما بیشتر به ذهنیات گرایش داریم و کمتر توان تبدیل ایده های خود را به عمل داریم.

ما شدیداً با انباشت نظرات مواجه شده ایم و به نظر می رسد به موازات رشد مقالات و کندوکاوهای ذهنی به همان میزان از حوزه عمل و کاربرد فاصله می گیریم. به عنوان مثال رشد بی رویه مقالات علمی پژوهشی در کشور گواه همین مدعاست. مقالات علمی پژوهشی یا باید توان اشاعه و تکثیر پیدا کنند یا به ایده نوآورانه ای برای تجاری سازی و کاربرد تبدیل شوند که متأسفانه نزدیک به صد درصد مقالات منتشره در کشور ما از مرحله انتشار فراتر نمی روند و فاقد ظرفیت لازم برای تجاری سازی و یا اشاعه هستند.

 شاید اشاره به یک حکایت واقعی، خالی از لطف نباشد:

سال ها قبل یک استاد برجسته مطالعات توسعه از کشوری اروپایی برای شرکت در یک کنفرانس علمی به هند رفته بود. در مدت اقامت وی، یک مصاحبه رادیویی برای این چهره علمی ترتیب دادند. خبرنگار ضمن اینکه دائماً مشغول رفع خرابی میکروفن بود و در همان حال از استاد سوال می‌پرسید که: جناب پرفسور! لطفاً بفرمایید چه الگویی برای پیشرفت و توسعه یافتگی ما بهتر است؟ ملت ما باید چه مسیری را طی کند که زودتر به توسعه و قله های پیشرفت دست پیدا کند؟ و …

پروفسور نگاه تأمل برانگیزی به خبرنگار گفت: «شما اولین کاری که باید بکنی، این است که همین خرابی میکروفن را درست کنی! شما از همین جا شروع کن، بقیه کارها درست می شود!»

نخستین مانع پیشرفت، سرگرم شدن به مفهوم پردازی های پی در پی درباره توسعه است.

شوخی نیست! ما بیش از یکصد سال است درباره اینکه «چرا غرب پیش رفت و ما عقب ماندیم؟» حرف می زنیم. البته باید اعتراف کرد که این حرف ها همه به غایت زیبا و عالمانه است اما با عرض پوزش از خودمان، «فقط حرف می زنیم!»

در خلال همین سال ها که ما خودمان را به نمایش توسعه و سخن گویی پیرامون عقب افتادگی، موانع پیشرفت و غیره مشغول ساخته ایم، دیگرانی که در اطراف ما هستند و وسعت سرزمینی آنها به یک استان ما هم نمی رسد، کار کرده و فاصله ای بسیار با ایران پیدا کرده اند.

سرگرم شدن به تعاریف پر آب و تاب توسعه، شرح و تفسیر مدل های توسعه، دسته بندی های رنگارنگ از نظریات و رویکردهای توسعه، برپایی سمینارهایی با شرکت میهمانان داخلی و خارجی برای اینکه فقط بگوییم توسعه باید پایدار باشد و انسان و محیط زیست پاس داشته شوند و بازهم مرور و تکرار موانع ساختاری، اقتصادی و فرهنگی توسعه و تکرار و تکرار مباحث یکصدساله اخیر!
اینها همگی می تواند مانعی بر سر راه توسعه بوده و به ضد خود تبدیل شوند.

عملی شدن برنامه های پنج ساله توسعه که مقبول عمده گرایش های فکری، سیاسی و اجتماعیست و اکنون به ششمین منزل خود رسیده، باید به یک مسولیت اجتماعی تبدیل شود. فراموش نکنیم که توسعه فقط یک مفهوم نیست. کدام کشور توسعه یافته را سراغ داریم که این قدر درباره توسعه حرف بزند؟ ما از انقلاب مشروطه تا الان داریم به توسعه فکر می کنیم! فضای عمومی جامعه و فرهنگ سازمانی حاکم بر دستگاه های کشور را باید به جای سرگرم کردن به تعریف و توصیف از توسعه به سمت برنامه های توسعه متمایل کرد.

جریان توسعه در کشور ما به جای آنکه مسیری برای طی شدن باشد، به تریبونی برای وعظ و خطابه تبدیل شده است؛ توسعه یک امر نصیحتی نیست، جاده ای پیمودنی است.

شاید بیراهه نباشد اگر بگوییم توسعه مثل اخلاق عملی است. سالکان طریق، اخلاق را مسیری برای شدن و پیمودن می دانند نه موضوعی برای توصیف کردن.

توسعه با سخنرانی و مقاله نویسی به دست نمی آید. توسعه یعنی حرکت از نقطه « آ » و رسیدن به نقطه « ب ». ولی ما مدام از نقطه های ب و ج و د و جلوتر حرف می زنیم حال آنکه عملاً در همان نقطه ” آ ” ایستاده ایم و آنچه رخ نداده حرکت است.

تنها خاصیت سخنرانی و تولید محتوا درباره توسعه برای آگاهی اذهان عمومی و آماده کردن مردم مفید است اما نه همچون ما که بیش از صد سال است مشغول سخنرانی درباره «خوب و ضروری بودن توسعه!» هستیم.

هانس ماگنوس انسنس برگر، نویسنده و ادیب شهیر آلمانی در توصیه جالبی به نخبگان و مدیران آلمان پس از جنگ جهانی دوم می گوید: “در تالارهای گرم و راحت سمینارها، خیرخواهانه ترین نیت ها هم راه به جایی نمی برد، چرا که هیچ انسانی نمی تواند با قاطعیت بگوید وقتی پای عمل به میان آمد، چه رفتاری پیش خواهد گرفت.”

این که چرا واکاوی های نظری و فکری یکصدساله ما درباره توسعه کمتر به تحول انجامیده، شاید به این دلیل باشد که همگی این تحقیقات مربوط به «چیستی و چرایی توسعه نیافتگی» است نه «چگونگی فائق شدن بر آن».

همه از کوچک تا بزرگ می دانیم چرا وضع اینگونه است. آنچه مغفول مانده، “چگونه بیرون آمدن از این وضعیت” است.

گفتن و نوشتن در باب توسعه و موانع آن، تا زمانی که تکرار مباحث پیشین باشد، خود، یک مانع بر سر راه توسعه است.

از جفای ناخواسته ما بر واژه های بزرگ، گاهی نگران با خود می گویم؛ خدا کند واژه توسعه در این سرزمین به سرنوشت دیگر واژه هایی که به مثابه آرمان تاریخی ملت ایران هستند، دچار نشود.

نگاه نقاد و گفت و گوی سنجشگرانه خوانندگان فکور را مشتاقانه چشم در راهیم.

مرتضی نظری پژوهشگر آموزش و توسعه انسانی

منبع:عصر ایراننظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:چهارشنبه 26 خرداد 1395 12:30 ب.ظ

Obudowy metalowe
سه شنبه 2 بهمن 1397 12:20 ق.ظ
Article writing is also a excitement, if you know then you can write
or else it is difficult to write.
utslag pa balen
دوشنبه 1 بهمن 1397 05:57 ب.ظ
Great article, exactly what I wanted to find.
who.int
دوشنبه 1 بهمن 1397 11:34 ق.ظ
I'm really inspired with your writing abilities and also with the layout to
your blog. Is this a paid theme or did you customize it your self?

Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to
see a nice weblog like this one today..
http://spookanclerer.reblog.hu/uj-bejegyzes-cime-006
یکشنبه 30 دی 1397 08:43 ب.ظ
Link exchange is nothing else but it is only placing the other person's web site link on your page at proper place and other person will
also do similar in support of you.
av vikt for blodtrycket
جمعه 28 دی 1397 03:14 ب.ظ
Heya i am for the first time here. I came across
this board and I find It really useful & it helped me out
a lot. I hope to give something back and help others like you helped me.
Click Here for Gun descriptions,
جمعه 28 دی 1397 02:47 ب.ظ
Hi there to all, it's truly a pleasant for me to visit this web site, it consists of valuable Information.
online casino chargeback
جمعه 28 دی 1397 12:59 ق.ظ
Hey there! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog article or vice-versa?

My website addresses a lot of the same topics as yours and I feel we could
greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to shoot me an e-mail.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
windows 7 canoscan driver
پنجشنبه 27 دی 1397 07:43 ب.ظ
Generally I do not learn article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to check out and do so!

Your writing style has been surprised me. Thank you,
very great post.
activa 6g
پنجشنبه 27 دی 1397 02:41 ب.ظ
I love reading an article that can make men and women think.
Also, thank you for allowing me to comment!
ont i aggstockarna gravid
چهارشنبه 26 دی 1397 06:59 ب.ظ
My partner and I stumbled over here different web page
and thought I may as well check things out. I like what I see so
now i am following you. Look forward to looking into your web
page for a second time.
couponbates.com
چهارشنبه 26 دی 1397 04:15 ق.ظ
Ꮋеy there! Do you know iif they make any plսgins to assost with Search Engihe Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted
keywords but I'm not seein very good results. If you know of any please share.
Thank you!
Collagen Pure 1000g
سه شنبه 25 دی 1397 09:40 ب.ظ
hello there and thank you for your information – I've definitely picked up anything new
from right here. I did however expertise a few
technical points using this site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load properly.
I had been wondering if your web host is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage
your quality score if advertising and marketing with Adwords.

Well I am adding this RSS to my email and could look
out for a lot more of your respective fascinating content. Make sure you
update this again soon.
fortnite hack all skins
سه شنبه 25 دی 1397 09:13 ق.ظ
continuously i used to read smaller posts that as well clear their motive, and that is also happening with this piece of writing
which I am reading at this place.
hvorfor har jeg kvalme hver dag
سه شنبه 25 دی 1397 03:23 ق.ظ
My relatives all the time say that I am killing my time here at net,
however I know I am getting know-how daily by reading such pleasant
content.
Tim
دوشنبه 24 دی 1397 07:46 ب.ظ
Terry Jarrell flying one particular of his drones.
jual plastik cor
یکشنبه 23 دی 1397 05:47 ب.ظ
Ηello sսperb website! Does running a blog
similar too this require a large amount of worҝ?

I've no understanding of coding but I was һоping to start my oᴡn blog soon.
Anyhow, if you have any recommendations or techniques foг
new blοg owners pleaase shɑre. Iknow this iis off subject but I just hаdd to ask.

Thhank you!
Check out these Gun pricing
یکشنبه 23 دی 1397 04:27 ب.ظ
Great post. I was checking constantly this weblog and I'm inspired!

Extremely useful information specifically the final phase :
) I take care of such information a lot. I was looking for this certain information for a long time.

Thanks and best of luck.
los angeles seo services
شنبه 22 دی 1397 06:16 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post.
I wanted to write a little comment to support you.
los angeles seo services
شنبه 22 دی 1397 06:15 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your article post.
I wanted to write a little comment to support you.
Promo Mobil Mitsibishi Pajero Sport Xpander Outlander
پنجشنبه 20 دی 1397 08:52 ق.ظ
I delight in, cause I found just what I was taking a look for.
You've ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a
great day. Bye
http://dailynuoc24h.com/
سه شنبه 4 دی 1397 09:28 ق.ظ
I'm more than happy to find this great site. I want to to thank you for ones time just
for this fantastic read!! I definitely enjoyed every part of
it and i also have you bookmarked to look at new stuff in your website.
rules of survival hack qua nhieu
دوشنبه 12 آذر 1397 10:58 ب.ظ
What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I've discovered It absolutely
useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & help other users like its helped me.
Good job.
profiles.wordpress.org
دوشنبه 12 آذر 1397 05:38 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find many of your
post's to be exactly what I'm looking for. Does one offer guest writers to write content for
you personally? I wouldn't mind producing a post or elaborating on some of the subjects you write in relation to here.
Again, awesome web log!
https://charlesi5836341.wordpress.com/2018/09/25/supporting-community-musicdid-you-now-that-quicktime-on-the-mac-can-be-part-of-movie-clips
سه شنبه 6 آذر 1397 11:43 ق.ظ
You can even have green tea or raspberry leaf tea.
herbal medicines. a guide for healthcare professionals
سه شنبه 6 آذر 1397 10:05 ق.ظ
You can also have green tea or raspberry leaf tea.
herbal medicine top 10
شنبه 3 آذر 1397 08:02 ب.ظ
Cumpara Raspberry Pi 3 Model B 1 Gb RAM de la eMAG!
What Equipment is Needed for Sling TV
سه شنبه 29 آبان 1397 08:14 ب.ظ
Hi! Quick question that's entirely off topic.
Do you know how to make your site mobile friendly?

My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or
plugin that might be able to correct this issue. If you have any suggestions, please share.
Cheers!
What Equipment is Needed for Sling TV
دوشنبه 28 آبان 1397 07:13 ق.ظ
I've been surfing on-line greater than 3 hours these days, yet I never discovered any
attention-grabbing article like yours. It's lovely worth
sufficient for me. In my view, if all website owners
and bloggers made excellent content material as you probably did, the net might be a lot more helpful than ever
before.
What Equipment is Needed for Sling TV
جمعه 25 آبان 1397 09:50 ب.ظ
I am not sure where you're getting your information, but great topic.
I needs to spend some time learning more or understanding more.
Thanks for great information I was looking for
this information for my mission.
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 11:58 ب.ظ
Hey there! Quick question that's entirely off topic. Do you know
how to make your site mobile friendly? My web site looks weird
when viewing from my apple iphone. I'm trying to find a template or
plugin that might be able to fix this issue. If
you have any recommendations, please share. Thank you!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30