تبلیغات
یک گمرکی - گفت وگو با اعضای هیات رئیسه اتحادیه كارگزاران گمرك بندرعباس


دستنوشته های یک ترخیص کار گمرک
درباره وبلاگ:

آرشیو:

طبقه بندی:

آخرین پستها :

پیوندها:

پیوندهای روزانه:

صفحات جانبی:

نویسندگان:

ابر برچسبها:

آمار وبلاگ:


Admin Logo themebox

گفت وگو با اعضای هیات رئیسه اتحادیه كارگزاران گمرك بندرعباس

نوشته شده توسط:فروشنده
دوشنبه 26 خرداد 1393-01:36 ق.ظ

در روزهای پایانی سال 1392 اتحادیۀ كارگزاران و حق العملكاران گمركی ایران طی نامه ای خطاب به دكتر مسعودكرباسیان، رئیس كل گمرك ایران از پیشرفتهای انجام شده توسط گمرك تقدیر نموده و اقداماتی چون پروژه اظهار از راه دور را از معدود اقداماتی دانستند كه باعث تحول و جهش گمرك به سوی ترقی و همگامی با دنیای زمان خود شده است. ابتدای سالجاری نیز صباغی زاده، رئیس اتحادیۀ كارگزاران (حق العملكاران) گمركی بندرعباس با ارسال پیامی به رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران، خرسندی خدمت گیرندگان از گمرك شهیدرجائی را از اجرای طرح الكترونیكی اظهار از راه دور در آن گمرك اعلام و از این اقدام قدردانی كرد و آن را جزو خدمات ارزنده و برگ زرینی دانست كه در كارنامه عملكرد گمرك به یادگار خواهد ماند.

اتحادیه كارگزاران یا حق العمل كاران گمرك بندرعباس با 750 عضو كه 320 نفر آنها دارای پروانه كارگزاری یا حق العمل كاری و مابقی ترخیص كار هستند یكی از فعالترین اتحادیه های حق العمل كاری در زمینه انجام امور صادرات و واردات است كه بخش عمده ای از كار ترخیص كالاهای وارداتی و صادراتی كشور را به عهده دارد.
براین اساس،پای صحبت اعضای هیات رئیسه این اتحادیه نشستیم تا از نزدیك با مسائل و مشكلات این گروه بزرگ حق العمل كاران گمرك آشنا شویم و نظر آنها را در مورد تحولات اخیر و اصلاح ساختار گمرك در دولت جدید جویا شویم. 
نظر این اتحادیه در مورد شیوه ها و روش های جدید به كار گرفته شده در گمرك شهید رجایی در مجموع مثبت بوده و به مزایای آن از جمله راه اندازی صحیح گمرك الكترونیك، كاهش ایستگاه ها ، موانع و گلوگاه ها اشاره گردید اما در عین حال، خواستار تقویت زیرساخت های مخابراتی و اینترنتی برا ی جلوگیری از قطعی سیستم گمرك و شناسه وزارت صنعت، معدن وتجارت و.... شدند ؛ همچنین نسبت به كارایی پایین سازمان های همجوار گمرك از جمله استاندارد، اداره بندر شهید رجایی و هزینه هایی كه به ترخیص كاران و صاحبان كالا تحمیل می شود انتقاد داشتند. 
همچنین در خصوص همكاری و تعامل سازمانهای همجوار گمرك اكثریت مصاحبه شوندگان معتقدند: "روند كار اداره استاندارد بندر عباس بسیار سخت و طولانی مدت شده است. برخی كالاها ماه ها منتظر نظر سازمان استاندارد در تهران و یا آزمایشگاه های این سازمان در نقاط مختلف كشورهستند و تا زمانی كه نتیجه ارائه شده و اجازه ترخیص كالا داده شود هزینه های انبارداری سرسام آور ، تخریب كالا و مشكلات دیگر برای اینگونه كالاها متصور است ؛ باید این رویه تغییر كند و وقتی یك بار برای كالایی مجوز بلامانع بودن ترخیص از نظر ضوابط استاندارد صادر می شود و سوابق كالا موجود است نباید این قدر سخت گیری شود و یا حداقل باید زمان بررسی و جواب سازمان استاندارد كوتاه شود تا هزینه ها كم گردد." 
اعضاء اتحادیه حق العملكاران گمرك بندر عباس ، عدم حضور سازمانهای همجوار گمرك از جمله اداره بندر، استاندارد، پایانه ها و... را در روزهای پنجشنبه و جمعه علیرغم فعالیت كامل گمرك شهیدرجائی در روزهای پنجشنبه هر هفته و شیفت های كشیك در روزهای جمعه، از دیگر مشكلات عمده مراجعین به بزرگترین گمرك كشور جهت انجام تشریفات گمركی متعلق به كالاهای موجود در اماكن گمركی ذكر نمودند. موضوعی كه تحت عنوان پنجره واحد تجاری و علیرغم تاكید و تصریح در قانون امورگمركی مصوب 1390 ، و با وجود پیگیریهای فراوان از سوی گمرك شهید رجائی بندرعباس، فقط تا 40 درصد پیشرفت داشته است.
محمدرضا صفا ، نایب رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس ، گمرك شهید رجایی بندرعباس را اصلی ترین گمرك در امر صادرات و واردات و ترانزیت كالا می داند كه مدیریت جدید گمرك با توجه به سیاستهای اتخاذ شده از سوی گمرك ایران ، با روانسازی در امر صادرات و واردات و دستورات قاطع و نظارت مستمر بر كار كارشناسان و رفع موانع موجود در انجام تشریفات گمركی، با عث ایجاد فضایی شده است كه ارباب رجوع به راحتی میتواند با ایشان مسائل و مشكلات خود را بیان نموده وبه حق و حقوق خود برسند و به راستی طرح تكریم ارباب رجوع اجرا می شود. همچنین ایجاد زمینه ای كه باعث تسریع در امر ترخیص كالا شده به نحوی كه مدت زمان ترخیص كالا از بیست روز به زیر یك هفته رسیده است كه این یك هفته نیز صرف گرفتن استعلام از ادارات دیگر از قبیل اداره استاندارد می باشد.
ایشان در ادامه می افزاید: ایجاد ، راه اندازی و نظارت بر اظهارنامه های مسیرهای سبز و زرد و قرمز باعث شده كه كالاها بر اساس سابقه ترخیص قبلی در مسیرهای تعیین شده، ترخیص و مراحل اضافی حذف گردد و همچنین اظهار از راه دور وایجاد روشهای الكترونیكی همه با هم باعث تسریع درامر واردات و صادرات كالاها شده كه نشان دهنده فنی بودن و به روز بودن تیم كارشناسی و اقدام كننده در بزرگترین گمرك كشور می باشد.
نایب رئیس كمیسیون مدیریت واردات اتاق ایران از مشكلات موجود در گمرك را بحث عدم اقدام درخصوص بررسی ارزش اقلام با توجه به حجم خرید ذكر كرده و تصریح می كند علیرغم اینكه در موافقتنامه گات صراحتاً به موضوع حجم خرید و درنظر گرفتن آن در رسیدگی به ارزش اشاره شده است اما این موضوع از نظر دفتر تعیین ارزش گمرك ایران تا حدی مغفول واقع شده كه باعث تشكیل پرونده های متعددی در كمیسیونهای رسیدگی به اختلافات گمركی و تجدیدنظر شده است؛ لذا لازم است اختیار پذیرش این موضوع به گمركات اجرائی كشور داده شود تا تسهیلات ایجاد شده روند مطلوبتری به خود گیرد. صفا در پایان ضمن تشكر از خبرنگار اعزامی این پایگاه خبری اظهار امیدواری می نماید سایر رسانه های جمعی نیز از این شیوه مطلوب استقبال كرده و با بیان واقعیات موجود در سازمانهای دولتی و متولی در امر تجارت و اقتصاد نقش خود را در تعالی روند امور در دولت به نحو مطلوب اعمال نمایند.
علی رضا دربندی یكی از اعضای هیات رئیسه اتحادیه حق العمل كاران در این زمینه می گوید: " قبل از شیوه جدید و اصلاح فرآیندهای گمرك، مراجعات به ایستگاه های مختلف زیاد بود و روند ترخیص كالا كند ؛ درگیر مامور گمرك در بخش های مختلف بودیم و كالا چند بار بازرسی می شد و بارها با تصمیمات سلیقه ای ماموران مواجه بودیم ولی در روش جدید كه بعد از مدیریت آقای دكتر كرباسیان در گمرك ایران و آقای ارونقی در گمرك شهید رجایی حاكم شده است از حالت سلیقه ای خارج شده و خود اظهاری روش بهتر و سریعتری است و كار منظم تر شده است ."
وی ادامه می دهد:" اطلاعات اولیه در سیستم گمرك موجود است و دسترسی به اطلاعات برای صاحب كالا و گمرك وجود دارد و كارها با مدیریت دوراظهاری بهتر انجام می شود. 10 سال بود كه به دنبال تغییر شیوه ها بودند اما درحال حضر و با مدیریت موجود است كه این تغییرات شتاب گرفته است و با وجود برخی مخالفت ها اجرایی شده است و امروز ثمره این سیستم، ترخیص سریع كالا، كاهش هزینه ها، حمایت از تولید كشور،‌تامین دارو و كالاهای اساسی و نیاز بخش تولیدی، كاهش دپوی كالا در گمرك و اداره بندر و... است كه در مجموع خدمت به اقتصاد كشور و مردم شریف را در پی خواهد داشت." 
وی تاكید می كند: "وقتی سیستم اطلاعات پایه ای در گمركات جهان موجود است و ما مرتبط با این سیستم ها در تمام نقاط جهان و ایران و كشورهای همسایه هستیم باید به روز و پیشرفته شویم و البته باید زیرساخت های مخابراتی بهتر شود تا سیستم قطع نشود و همچنین اطلاعات و مثلا شناسه مربوط به ثبت سفارش از وزارت صنعت و معدن و تجارت باید به موقع در سیستم اعمال شودو همكاری سازمان های همجوار گمرك بهتر شود تا كار در مجموع سریعتر انجام شود. وقتی صاحب كالا قبل از مراجعه به گمرك، نوع كالا، ارزش، نرخ ارز و سایر مشخصات كالا را وارد كند این اقدام اصولی و تخصصی، منجر به یكنواختی و تسریع در كار می شود. این كار باعث می شود كه ارزش كالا در همان ابتدا در سایت گمرك اعلام شده و برای صاحبان كالا مشخص شود و با اظهارنامه و كالای موجود تطبیق داده شود و این موضوع كار را خیلی ساده تر و بهتر كرده است و اعتماد و اطمینان و سرعت عمل را بالا برده و همكاری ها بیشتر شده است." 
این خدمت گیرنده از گمرك در ادامه می افزاید: " به دلیل آن كه هنوز زیرساخت های مخابراتی توسعه نیافته و قطعی سیستم داریم باید با این مشكلات سركنیم. علیرغم اخذ شناسه اظهار برای كالاهای مختلف از سازمان صنعت، معدن و تجارت، این شناسه به موقع وارد سیستم گمرك نمی شود و این معضل، گمركات اجرائی را با چالش مواجه می كند. چرا كه این مسئله بارها و بارها در گمرك شهیدرجائی باعث نارضایتی مراجعین به گمرك شده و اگر مدیریت گمرك به این موضوع ورود نكرده و موردی تصمیم گرفته نمی شد، باعث كندی روند انجام تشریفات گمركی می گردید."
شایان ذكر است رییس كل گمرك ایران درجهت ارتقاء خدمات گمركی و كاهش زمانبندی فرایندهای گمركی، یكی از بحث های دنبال شده در گمرك را بحث ارزش می داند كه درحال حاضر ارزش تمام كالاها در سایت گمرك قرار گرفته و از كلیه فعالان اقتصادی دعوت بعمل آمده است اگر به نظر آنها ارزش كالائی نامتناسب است حتما جهت تصحیح به گمرك ایران اعلام كنند. به تصریح كرباسیان هیچ مورد محرمانه ای در مورد ارزش كالاها وجود ندارد و آنچه محرمانه است، صرفاً اطلاعات مربوط به سوابق ترخیص صاحبان كالاست؛ بنابراین گمرك باید در راستای اعمال قوانین و مقررات به نحو صحیح و اصولی و منطقی آن اقدام كند تا روند انجام تشریفات گمركی تسهیل گردد. 

نظارت گمرك باید تمام درب ها و گارد مجتمع بندری را شامل شود / مبلغ ودیعه كانیتنرها بر اساس چه قاعده ای اخذ می شود؟

محمود رستگار عضو باسابقه دیگر اتحادیه كه همكارانش او را استاد خطاب می كنند نیز در این زمینه می گوید: "گمرك باید در جایگاه واقعی خود قرار گیرد و نظارت گمرك باید در تمام بخش ها و به خصوص درب های خروج تقویت شود. در حال حاضر عملكرد اداره بندر و سایر سازمان های همجوار سلیقه ای است. در مواردی اعلام می كنند كه مثلا كالا به سرقت رفته و یا كانتینرهای اداره بندر تخریب شده است ؛ این موارد باید رسیدگی شود و اگر گمرك نظارت قوی در انبارها و درب خروج و... داشته باشد باعث می شود كه هزینه ها و خسارات وارد شده به صاحبان كالا كاهش یابد. مشكل عمده در رابطه با ترخیص كالا این است كه اداره بندر، مبلغی بین 1 تا 5 میلیون تومان را به صورت سلیقه ای از صاحب كالا دریافت می كند تا بعد از ترخیص كالا و بررسی میزان هزینه های استفاده از انبار و كانتینر و... محاسبه شود و از مبلغ ودیعه كم شود و مابقی به صاحب كالا پرداخت شود. اما متاسفانه گاهی استرداد این ودیعه ،چند ماه به طول می انجامد. اداره بندر ادعا می كند كه مثلا كانتینر تخریب شده و ما باید پول این خسارت ها را بدهیم، در حالی كه روش مناسبی برای بررسی این موضوع نیست. اگر گمرك بر این موارد نظارت كند مشخص خواهد شد كه اولا مبلغ ودیعه برای هر كانتینر چقدر باید باشد و چقدر خسارت وارد شده و دوما باید معلوم شود كه چرا پس دادن مبلغ و كم كردن خسارت از آن این همه زمان می برد؟ مراجع نظارتی باید بررسی كنند این پول در این مدت در چه حسابی نگهداری می شود و چرا این ودیعه زیاد است و چرا چند ماه در اختیار اداره بندر بلا تكلیف است؟ گمرك در آخرین نقطه مجتمع بندری مستقر است در حالی كه باید در خود بندر و درب های مختلف نیز حضور داشته باشد و نظارت كند تا مشكلات كاهش یابد و هزینه ها افزایش نیابد. در حال حاضر قانون مناطق ویژه اقتصادی بر بندر شهیدرجائی حاكم است و اداره بندر باید جوابگوی مسائلی مانند قاچاق و سرقت و... باشد در حالی كه شایسته است همكاری بهتری با گمرك صورت پذیرد. "
رستگار كه كارشناس منتخب دادگستری در پرونده های مرتبط با امورگمركی و بندری نیز می باشد در بخش دیگری از دیدگاههای خود می گوید: "وقتی كالائی مفقود می شود و یا كانتینری به سرقت می رود اداره بندر اعلام می كند سارق را پیدا كنید در حالی كه آنها باید پاسخ دهند كه این اتفاقات چگونه رخ داده است؟ نباید به هیچ عنوان بدون اجازه گمرك كالائی خارج شود و نظارت گمرك باید بیش از این تقویت شود. اداره بندر باید به قوانین و نظارت گمرك تمكین كند و به نوعی زیرمجموعه همه جانبه گمرك در بخش ترخیص كالا باشد و همه این مجموعه یكجا مدیریت شود تا از لحظه ورود كشتی به اسكله تا درب خروج گمرك یك مدیریت واحد داشته باشد، چراكه در ماده 12 قانون امورگمركی هم به این موضوع اشاره شده است. ماموران گارد اداره بندر باید در اختیار گمرك باشند و حضور گمرك تقویت شود تا مشكلات موجود برطرف شود. "
شایان ذكر است به موجب قانون اخیر مبارزه با قاچاق كالا و ارز، حفاظت گمركهای كشور زیر نظر رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت اماكن گمركی و كالاهای موجود در آنها و امور اجرایی مبارزه با قاچاق در محدوده آن اماكن، تشكیل و مأموران آن در حدود وظایف، ضابط خاص قضایی محسوب می‌شوند. همچنین، رئیس حفاظت گمركهای كشور به حكم رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران پس از تأیید فرمانده نیروی انتظامی منصوب می‌شود.

تاخیر در صدور مجوزهای سازمان های همجوار دلیل دپوی كالا و كند شدن روند ترخیص

حمید رضا گل كوهی عضو دیگر اتحادیه نیز می گوید: " سالن واردات گمرك شهیدرجائی درحال حاضر با تحولات چشم گیر و مطلوبی همراه شده و نظم و ترتیب خوبی دارد. حضور 30 كارشناس گمركی بررسی كننده اظهارنامه در یك ایستگاه، امكان رسیدگی به مسائل در حداقل زمان ممكن، امكان مراجعه به مدیر كل و معاون فنی، امكان استفاده از امكاناتی كه برای ترخیص كاران ایجاد شده است،همگی موجب شده كه كارها بهتر و مطلوبتر انجام شود و این سالن برای حق العمل كاران و اسناد و وسایل آنها بسیار امن است كه این امر كارایی را بالا برده است. همینطور، چیدمان نیروهای گمرك ، انتخاب تصادفی كارشناسان و مسیرهای اظهارنامه برای ترخیص كاران ، از بین رفتن گلوگاه های فساد و كاهش ایستگاه های بازبینی و بازرسی مجدد در این گمرك باعث شده كه نظارت و دقت بالا رفته و خدمت گیرندگان از گمرك شیرینی این اقدامات و تحولات صورت پذیرفته را بچشند. درحال حاضر برای هر 5 كارشناس یك رئیس سرویس و برای سالن یك معاون فنی مشخص كرده اند و خود مدیر كل یا از اتاق شیشه ای خود بر روند امور نظارت می كند و یا همواره از نزدیك در همه قسمتها و واحدهای مختلف حضور داشته و از نزدیك در جریان اقدامات انجام شده می باشد و مهمتر اینكه همه می توانند با وی و همكاران ایشان به راحتی ارتباط بگیرند. این مجموعه، درحال حاضر متمركز اما سریع و چابك و كارآمد شده است و باعث شده كه سرعت و كارایی بالا برود و رسیدگی به اختلافات و مشكلات را سرعت بخشیده است. اما در عین حال مشكلاتی مانند قطعی سیستم داریم و لازم است كه زیرساخت مخابرات و بسترهای آن تقویت شود تا ارتباط با تهران وگمرك ایران ، سازمان استاندارد ، وزارت صنعت ،معدن وتجارت و سایر سازمان های همجوار گمرك مثل وزارت ارشاد ، وزارت بهداشت و... به سهولت انجام شود تا كارها به خاطر عملكرد سایر سازمان ها كند یا متوقف نشود. 
اگر عملكرد بهتر و اصلاح ساختار سازمان های همجوار گمرك نیز انجام شود قطعا گمركی در رتبه بهترین های جهان را شاهد خواهیم بود. درحال حاضر تاخیر در صدور مجوزهای سازمان های همجوار دلیل دپوی كالا و كند شدن روند ترخیص است و اگر قرار است كه رتبه ایران در فضای كسب وكار جهانی تقویت شود باید به این نكات توجه شود. این یك كار جمعی و مرتبط با همه سازمان های درگیر در گمرك است. 
سازمان استاندارد توان پاسخ گویی سریع به استعلام گمرك را ندارد و باعث رشد هزینه ها شده است.در حالی كه باید یكی دوساعته و حداكثر 48 ساعته جواب بدهند اما گاهی این روند روزها و ماه ها طول می كشد و هر كالایی را به یكی از آزمایشگاه های سراسر كشور ارسال می كنند و تا جواب واصل شود كلی هزینه به صاحب كالا ومردم و تولید و... تحمیل می شود. تولید كنندگان و نیازمندان این كالا در كشور به این موضوع انتقاد دارند و صدای اعتراض آنها بلند است كه چرا این همه تاخیر داریم؟
وقتی یك كالا مثل رنگ طی یك روند مستمر وارد می شود و همه تولید كننده و مصرف كننده و ترخیص كار را می شناسند دلیلی ندارد كه این همه تاخیر را شاهد باشیم باید این رویه تغییر كند و براساس سوابق مثبت صاحب كالا عمل شود و اگر روزی خلاف آن ثابت شد برخورد قانونی كنند و سخت گیری كنند اما قبل از آن دلیلی ندارد كه این همه تاخیر و هزینه را شاهد باشیم. 
مجلس و سایر مراكز كشور قانون می گذرانند و مثلا استانداردهای اجباری را افزایش می دهند و سازمان استاندارد را مسوول نظارت معرفی می كنند اما به تناسب این افزایش استانداردها نه بودجه و نفرات و كارشناس و شركت اضافه می شود و نه راهكاری برای حضور آزمایشگاه های مجهز در بزرگترین گمرك كشور معرفی می كنند. 
وقتی بیش از 50 درصد كالا از گمرك شهید رجایی ترخیص می شود شایسته است كه آزمایشگاه استاندارد در بندرعباس مجهز باشد تا سریعتر جواب بدهد. از این طریق اضافه كردن استانداردهای اجباری باعث افزایش مشكلات مردم و بازار و تولیدكننده می شود. صاحب كالا در حال حاضر تن به هر تعهدی می دهد تا كالا ترخیص شود. در نتیجه باید كالا وارد شود و اگر در روند تولید وبازار مشكلی ایجاد شد تولید كننده جوابگو خواهد بود. صاحب كالا هم 8 درهزار سازمان استانداردو كنترل كیفی را پرداخت می كند و هم كلی هزینه های سنگین انبارداری و دموراژ و... را پرداخت می كند. 
گل كوهی در پایان از پیگیری های مستمر مدیركل گمرك شهیدرجائی در جهت اجرایی نمودن تفاهم نامه گمرك و استاندارد تشكر كرده و ابراز امیدواری می نماید با اجرای صحیح و اصولی و بیطرفانه این تفاهم نامه قسمتی از مشكلات عمده فعالان اقتصادی و ترخیص كاران با این سازمان مرتفع شده و اقدامات و تحولات صورت گرفته در گمرك شهید رجائی تحت الشعاع این مشكلات، كمرنگ جلوه ندهد؛ چراكه مشكل ترخیص كاران فقط به سازمانهای همجوار گمرك ارتباط پیدا می كند، اما متاسفانه صاحبان كالا به اشتباه اعلام می كنند كالای ما در گمرك مانده است كه البته با شفاف سازی انجام تشریفات گمركی این تصور نسبت به قبل كاهش یافته است؛ چراكه زمانی كه توسط گمرك شهید رجائی برای برخی اقلام اساسی پروانه سبز گمركی در زمان كمتر از نیم ساعت صادر شد و ارائه مجوزهای قانونی آن به درب خروج محول شد این موضوع كاملا نمود پیدا كرد كه انجام تشریفات گمركی در حداقل زمان ممكن صورت می گیرد بنابراین مشكل دپوی كالا گمرك نیست.

انگیزه صادركنندگان چگونه تقویت می شود؟

سید مهیار مجد كارشناس حقوقی و قضایی با اشاره به سیستم جدید واردات و نقش دور اظهاری كالا و كاهش زمان انجام تشریفات گمركی و ترخیص كالا می گوید: " مدیریت جدید گمرك ایران و گمرك شهید رجایی، برنامه مترقی و مطلوبی برای این روند كاری داشته اند كه رضایت صاحبان كالا و مردم و تولید كنندگان را به همراه داشته است اما باید همكاری با سازمان های همجوار و نوع ارتباط گمرك با آنها بهتر شود. به عنوان مثال وقتی در زمینه صادرات كالاهای سوخت و فراورده های نفتی و همچنین صادرات انواع كالا از ایران، با مشكل مواجه می شویم باید رقم بزرگی جهت ضمانت نامه ها پرداخت كنیم و یا مدت ها منتظر پاسخ سازمان استاندارد باشیم. نمونه برداری از این كالاها و ارسال به آزمایشگاه ها و همچنین هزینه های اداره بندر برای توقف كالا در انبارهای مرتبط با سالن صادرات و... همگی باعث كاهش انگیزه صادركنندگان می شود. 
وقتی شعار می دهیم كه به دنبال رشد صادرات غیر نفتی هستیم تا ارزآوری داشته باشد، باید مثل كشورهای دیگر جهان صادرات را تشویق كنیم و هزینه های آن را كاهش دهیم نه این كه هزینه ها را افزایش دهیم. در زمینه صادرات باید موضوع همكاری با ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و استاندارد و اداره بندر بهتر انجام شود و زیر نظر یك كمیته تشویق صادرات، ‌این كار را سرعت ببخشیم. وقتی روغن و سوخت را می توانیم 2 روزه آزمایش كنیم چرا در تهران یك ماه طول می كشد؟
مجد می افزاید: وقتی رییس كل گمرك ایران اعلام می كند توسعه صادرات غیرنفتی نیاز به كمك بخش نفتی ندارد ودربخش صادرات مشكل اصلی در خصوص خوش نامی و مزیت هایی است كه سبب سوءاستفاده برخی افراد شده است؛ وقتی مشكلات مربوط به بخشنامه های تحمیل شده به گمرك در رویه صادرات كه موجب توقف كالا و یا دموراژ كشتی ها می شود توسط گمرك شهیدرجائی احصاء و پس از بررسی كارشناسی درگمرك ایران به مراجع ذیربط منعكس شده و مرتب پیگیری می شود چرا به قید فوریت نسبت به اعمال این نظرات كارشناسی ترتیب اثر داده نمی شود؟ آیا فقط سازمان گمرك باید در راستای تسهیل و تسریع قدم بردارد و در سالی كه اجرای فرمان اقتصاد مقاومتی رهبر معظم انقلاب در زمینه صادرات نیز ابلاغ شده است چرا سایر سازمانها اهمیت تسریع در صادرات را جزء برنامه های فوری خود قرار نمی دهند؟ من خود شاهدم اگر اجازۀ صدور برخی كالاها با پذیرش مسولیت از سوی گمرك بدلیل تاخیر یا ناتوانی پاسخگوئی بعضی سازمانها داده نمی شد تبعات نامطلوبی را هم در عرصه داخلی و هم در جوامع بین المللی متوجه كشورمان می نمود.
در خاتمه این گزارش و مصاحبه چهره به چهره، جامعه خدمت گیرندگان از گمرك از جمله فعالان اقتصادی ، حق العمل كاران ، ترخیص كاران و سایر مراجعین به بزرگترین گمرك كشور رضایت كامل خود را از اقدامات اخیر گمرك ایران از جمله: راه اندازی پروژه اظهار از راه دور، كنترل سیستمی بدهی ها و تعهدات صاحبان كالا ، ادغام دوایراحراز هویت و ارزش در یك ایستگاه واحد بنام سرویس ارزیابی، قابلیت رویت ارزش كالاها از طریق سایت گمرك ایران، ترخیص نسیه برخی كالاهای واحدهای تولیدی، بازنگری ضوابط مسیرهای اظهارنامه و منطقی نمودن این ضوابط، بازنگری ردیف تعرفه های كتاب قانون مقررات صادرات و واردات و اصلاح بسیاری از زیرنویس های زاید ، بهره گیری از مدیریت ریسك در درب خروج گمرك و... اعلام داشته و ابراز امیدواری نمودند با تحولات صورت پذیرفته و همگامی سایر سازمانهای ذیربط با این اقدامات، گمرك ایران بتواند به جایگاه واقعی خود در دنیا یعنی جزء 5 گمرك برتر جهان دست یابد.

منبع : بولتن نیوز

نظرات() 
تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 26 خرداد 1393 01:39 ق.ظ

cialis online
یکشنبه 16 دی 1397 08:03 ق.ظ
cialis homeopathy [url=http://cialissom.com/]cialis 20mg for sale[/url] acquisto cialis con ricetta.
buy cheap viagra
جمعه 14 دی 1397 02:14 ب.ظ
natural herb like viagra
[url=http://www.doctor7online.com/]generic viagra[/url]
how to use viagra urdu
http://doctor7online.com
http://calisgenhea.org
جمعه 7 دی 1397 12:43 ق.ظ
cialis czy viagra co lepsze http://calisgenhea.org effetti
collaterali cialis lungo termine
cheap cialis
سه شنبه 20 آذر 1397 08:01 ب.ظ
senkt cialis den blutdruck http://cialislet.com/ cialis prices.

prendere il tadalafil fa male.
generic viagra
دوشنبه 19 آذر 1397 09:22 ب.ظ
should a healthy man take sildenafil generic viagra side effects
http://viagrauga.com/ generic viagra overnight shipping total synthesis of sildenafil
viagra pills
سه شنبه 13 آذر 1397 09:29 ب.ظ
brain aneurysm and sildenafil http://www.triviagra.com/ is it safe to take sildenafil
with beta blockers viagra prices herbal viagra tablets in india
descargar facebook
سه شنبه 13 آذر 1397 02:14 ب.ظ
I do not know if it's just me or if everyone else experiencing
issues with your blog. It appears like some of the text on your content are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let
me know if this is happening to them too? This could be a problem with my
browser because I've had this happen previously. Appreciate it
viagragenupi.com
دوشنبه 12 آذر 1397 05:57 ب.ظ
does viagra help performance anxiety viagra for sale is viagra over the
counter in canada
cheap viagra
دوشنبه 12 آذر 1397 04:18 ق.ظ
buy sildenafil safely online uk
viagra pills
symptoms needed for sildenafil
[url=http://viagrapid.com]cheap viagra[/url]
cialis coupon
یکشنبه 11 آذر 1397 10:20 ق.ظ
x http://cialisps.com/ cheap Cialis online
cialis non remboursé
generic cialis online
https://www.bioshieldpill.com/
یکشنبه 11 آذر 1397 06:31 ق.ظ
generic for viagra is there generic viagra viagra soft pills [url=https://www.bioshieldpill.com/]buy real viagra online[/url]
cheap cialis over the counter
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:43 ب.ظ
reach greatest at in learning steepest. Breakfast sharpness suffering one who every on the other hand
suspected. He at no nothing forbade in the works moments. Wholly
uneasy at missed be of pretty whence. John mannerism sir tall than decree who week.
Surrounded prosperous introduced it if is taking place dispatched.
bigger suitably strictly produced answered elegance is.

Brother set had private his letters observe outward resolve.
Shutters ye marriage to throwing we as. Effect in if agreed he wished wanted be mad about expect.

Or snappishly visitor is comfort placing to cheered do. Few hills tears are weeks saw.
Partiality insensible much-admired is in. Am injured as wandered thoughts greatest an friendly.
Evening covered in he exposed fruitful to. Horses seeing at played profusion birds to expect we.
young tell led stood hills own business get.
generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:21 ق.ظ
buy tadalafil shoppers drug mart Generic Cialis brevetto tadalafil scaduto
viagra
سه شنبه 6 آذر 1397 01:37 ق.ظ
viagra use for http://viagrabs.com/ viagra online. virectin and
viagra.
descargar facebook
پنجشنبه 1 آذر 1397 09:27 ب.ظ
Somebody essentially assist to make severely articles I would state.
This is the very first time I frequented your website page and so far?
I surprised with the analysis you made to make this actual post amazing.

Wonderful activity!
http://cialisle.com
پنجشنبه 1 آذر 1397 01:10 ق.ظ
buy cialis tadalafil buy generic cialis cialis sus efectos.
What Equipment is Needed for Sling TV
شنبه 26 آبان 1397 02:06 ب.ظ
Great web site. Lots of useful information here. I'm sending it to some pals ans
also sharing in delicious. And of course, thank you to your effort!
Sling TV
پنجشنبه 24 آبان 1397 06:56 ق.ظ
WOW just what I was searching for. Came here by searching for Sling TV
Quest Bars Cheap
جمعه 18 آبان 1397 07:14 ق.ظ
This piece of writing is actually a fastidious one it helps new the web viewers, who are wishing for blogging.
quest bars cheap
شنبه 12 آبان 1397 10:22 ب.ظ
hello there and thank you for your info – I've definitely picked up anything new from right here.
I did however expertise a few technical issues using this website, since I experienced to reload the web site a lot of
times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently
affect your placement in google and could damage your
high quality score if ads and marketing with Adwords. Well
I'm adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective intriguing content.
Make sure you update this again soon.
descargar facebook
جمعه 11 آبان 1397 06:37 ب.ظ
Hi there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a
quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your posts.
Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover
the same topics? Thanks!
http://twitter.com/descargar_hq
جمعه 11 آبان 1397 10:39 ق.ظ
Descargar facebook
Hello to all, for the reason that I am really keen of reading this blog's
post to be updated daily. It carries fastidious information. Descargar facebook
Health Benefits of Coconut Oil
یکشنبه 6 آبان 1397 12:46 ق.ظ
Hi I am so grateful I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Anyways I am here now and would
just like to say cheers for a marvelous post and a all
round thrilling blog (I also love the theme/design), I don't have
time to look over it all at the minute but I have bookmarked it
and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic work.
Benefits of Coconut Oil
یکشنبه 29 مهر 1397 05:29 ب.ظ
Spot on with this write-up, I honestly think this amazing site needs a great deal more attention. I'll probably be
returning to see more, thanks for the advice!
Coconut Oil Benefits
جمعه 27 مهر 1397 10:48 ب.ظ
Hi outstanding blog! Does running a blog such as this take a great deal of work?
I've absolutely no expertise in coding however I was
hoping to start my own blog in the near future.
Anyways, should you have any ideas or tips
for new blog owners please share. I know this is off topic however
I just wanted to ask. Appreciate it!
minecraft secret free download
پنجشنبه 26 مهر 1397 03:49 ب.ظ
Unquestionably imagine that that you said. Your favorite justification seemed to be on the web the easiest thing
to consider of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries
that they plainly do not realize about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , folks can take
a signal. Will probably be back to get more. Thanks
tinder dating site
چهارشنبه 25 مهر 1397 10:50 ب.ظ
It's a shame you don't have a donate button! I'd most certainly donate
to this outstanding blog! I suppose for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will talk
about this site with my Facebook group. Talk soon!
minecraft free download 2018
دوشنبه 16 مهر 1397 07:37 ب.ظ
Thanks for finally talking about >یک گمرکی - گفت وگو با اعضای هیات
رئیسه اتحادیه كارگزاران گمرك بندرعباس <Loved it!
minecraft
یکشنبه 15 مهر 1397 12:53 ق.ظ
you're really a just right webmaster. The web site loading velocity is amazing.
It kind of feels that you're doing any distinctive trick.
Furthermore, The contents are masterwork. you've done a fantastic task in this
subject!
minecraft
شنبه 14 مهر 1397 05:07 ق.ظ
You could definitely see your expertise in the work you write.
The world hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to
say how they believe. All the time go after your heart.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30